În data de 16 mai 2022, în cadrul proiectului BREIT, s-a desfăşurat o întâlnire online cu d-na Andrea Catto, Senior Regional Manager – Europe la Flydubai, cu o experiență profesională de peste 25 de ani în domeniul transporturilor aeriene și turismului. Din echipa proiectului au participat experţi şi studenţi.

D-na Catto a prezentat compania aeriană și provocările cărora trebuie să le facă față: de la restrângerea de activitate în pandemie până la costurile suplimentare pe care le presupune redirecționarea către un alt aeroport sau întârzierile datorate pasagerilor indisciplinați. Totodată dânsa, având o experiență profesională îndelungată, a împărtășit studenților interesați de o carieră în domeniu care este profilul căutat, avantajele și dezavantajele acestei profesii, provocările cărora a trebuit să le facă față, posibilitățile de a evolua în carieră etc. Faptul că întâlnirea s-a bucurat de un larg interes din partea studenților s-a evidențiat prin numărul mare de întrebări adresate invitatei.